Chov v zajatí
Alexander čínsky
Psittacula derbyana
Chov v zajatí
Túžbou mnohých chovateľov je získať do svojho chovu tieto atraktívne vtáky. Alexandre čínske sú cez deň kľudné, všetky ich pohyby sú uvážené, majestátne. Prejaví sa to najmä vo veľkých, priestranných voliérach. Voči vtákom v susednej voliére sú znášanlivé. Sú dosť hlučné, najmä keď sa objaví cudzí človek alebo živočích v blízkosti voliéry.
Chovné zariadenie
Papagáje radi okusujú drevo, najme v mladosti, tak sa neodporúča drevená voliéra. Alexandre vo všeobecnosti môžeme chovať v celoročných voliérach, ak im vytvoríme možnosť ukryť sa pred vetrom a vlhkom. V zime, pri väčších mrazoch, môžeme voliéru zakryť fóliou. Treba však dávať pozor, aby vtáci fóliu neokusovali. Nestráviteľná fólia môže zapríčiniť uhynutie papagája.
Kŕmenie
Kŕmime ich všetkými druhmi dostupného krmiva. Dávame im slnečnicu, lúpaný ovos, proso aj senegalské proso. Konope (semenec) v čase chovu má významné miesto v potrave. Vtáky prijímajú aj piškóty, tvrdý rohlík, múčne červy, samozrejme, zelené krmivo - jablko, hrušky a iné zrelé ovocie podľa ročnej doby, jahody, sladké čerešne, orechy, pšenicu, mrkvu. Na okusovanie dreva často meníme vetvy do voliéry.
Rozmnožovanie
Samec je k samici veľmi pozorný až nežný. Snaží sa jej stále dvoriť, je však ostražitý, keď samica vyhľadáva potravu. Na vetvách predvádza rôzne tance a úklony, pritom príjemne švitorí. Pred blížiacim sa hniezdením hlavu otáča, ukláňa sa a postupne začína samicu kŕmiť. Búdky na hniezdenie môžu byť z kmeňa. Osvedčili sa skôr so šikmou vchodovou časťou. Predídeme tým rozbíjaniu vajíčok pri zostúpení do hniezda. Spodná strana búdky má byť priestrannejšia.
Na znesených vajíčkach sedí samica a dvakrát denne na krátky čas opúšťa hniezdo a krikom sa dožaduje nakŕmenia od samca. Mláďatá sa liahnu cca za 20 dní. Kŕmi ich samica, ale od 10. dňa do búdky vchádza aj samec a mláďatá prikrmuje. Za 7 týždňov sa vtáky operia a opúšťajú hniezdo. Ich zobáky sú spočiatku naružovelé, ale za niekoľko týždňov budú čierne.
Komentáre
Prehľad komentárov
CHcem sa spýtať jestli nemá niektorý chovateľ skúsenosť či by sa nedalo umiestniť do veľkej voliery k Alexandrom nejaké vtáctvo napr.drobní vtáci na spestrenie priestoru voliery. Prosím ak má niekto skúsenosť nech sa ozve Ďakujem.
Re: Informácia o chove alexandrov čínskych.
(cinsky, 10. 7. 2016 9:46)
Ja mam spolu parku agapornis a parku alex.cinsky a zatial pohoda.samicka agapornisa akurat sedi na vajickach.
Informácia o chove alexandrov čínskych.
(Karol, 4. 6. 2016 19:05)