Chov v zajatí
Barnard límcový južný
(Rozela žltokrká)
Bernardius zonarius zonarius
Chov v zajatí
Bernard límcový južný bol prvýkrát objavený v Južnej Austrálii v roku 1805. Do Európy sa dostal v roku 1863. U nás sa v chovoch objavili od roku 1975. Bernard je po aklimatizovaní značne tvrdý a odolný.
Chovné zariadenie
Môžeme ho nechať prezimovať aj vo vonkajších voliérach, pokiaľ majú uzavretý priestor. Podľa niektorých chovateľov neznášajú vlhké počasie a dávajú prednosť krytej voliére. Podmienkou úspešného chovu je vhodná veľkosť voliéry. Menšie priestory im nevyhovujú. Vyskúšané sú rozmery voliéry: 3 x 5 x 3 m. Voliéra musí mať dostatočne hrubé pletivo aby sa vtáci neprekúsali a kovovú konštrukciu.
Kŕmenie
Kŕmime ich ako ostatné rozely slnečnicov, semencom, ovsom a prosom (v suchom aj naklíčenom stave), väčšími dávkami zeleného krmiva podľa ročného obdobia. Z ovocia a zeleniny podávame celoročne predovšetkým jablká a mrkvu. Berú aj mäkkú potravu, mravčie kukly a múčne červy. Podávame aj vaječnú miešanicu a vetvy z mäkkého dreva na okusovanie. Rád a často sa kúpe, preto musí mať neustále dostatok vody.
Rozmnožovanie
Chovné páry sa ťažko zostavujú a získavajú. Pohlavie sa nedá spoľahlivo zistiť. Samec je pohlavne vyspelý v 24 mesiaci. Prvé tokanie môžeme sledovať skoro na jar, kedy nastáva miernejšie počasie. Po hlasnom volaní prenasleduje samica samca tak dlho, až ju začne kŕmiť, nahliada do búdky a lezie do nej.
Búdky majú byť dostatočne priestorné a vysoké: 30x30x70-120 cm a vletový otvor 9 cm. Znášajú 4 až 7 bielych vajec, ktoré zohrieva samica a samec ju pri tom kŕmi. Inkubačná doba je 21 dní, mladí vtáci rýchlo rastú. Za 12-13 dní otvárajú oči, za 18 dní sa im objavujú prvé pierka a za 5 týždňov opúšťajú hniezdo.