Chov v zajatí
Papagáj červenokrídly
Aprosmictus erythopterus
Chov v zajatí
Mierne temperamentný a nehlučný. V období hniezdenia viac temperamentný a agresívny, preto ich chováme v samostatnej voliére. Mimo hniezdenia môže byť chovaný v spoločnosti rovnako veľkých papagájov. Sú otužilí ale musia mať vo voliére úkryt. Na prezimovanie stačí úkryt s teplotou asi 5 °C. Vo voliére znášajú aj teploty -20 až -25 °C takže môžu byť vonku celoročne.
Chovné zariadenie
Odchov v klietkach je nemožný. Odchov vo voliérach sa podarí len ak sú priestranné. Radi lietajú, tak je pre nich optimálnejšia väčšia voliéra napr.: 5x1x2 m alebo 6x8x3 m. Búdky musia byť väčšie napr.: základňa 28x28 až 40x40 s výškou 45 až 170 cm, vletový otvor 10-12 cm. Alebo vnútorný priemer 30 cm, výška 180 cm, vletový otvor 9-10 cm. Niektorí chovatelia odporúčajú výšku dokonca 200 až 300 cm. Búdka má mať sklon 45-75° a pásik pletiva alebo rebríček v búdke na šplhanie. Bol zaznamenaný aj odchov v malej búdke, ktoré sa dávajú rozelám.
Kŕmenie
Základné krmivo je suchá aj naklíčená slnečnica, proso, semenec, ovos, pšenica, kukurica a lesknica. Vo väčšom množstve podávame ovocie a zeleninu ako jablká, mrkvu, banány, pomaranče, jahody, čerešne, hrozno, šalát, kuračku... Na ohryzávanie dávame konáre ovocných stromov a vŕb. V dobe kŕmenia mladých nesmieme zabudnúť na vajíčkovú miešanicu s piškótami a mrkvou. Vodu na pitie a výnimočné kúpanie, častejšie sa kúpu vystavením sa dažďu.
Rozmnožovanie
Samec pohlavne dospieva v treťom a samica v druhom roku života, kedy sa vyfarbujú. Samec má na rozdiel od samici červené zafarbenie na krídlach. Tokajú koncom apríla a začiatkom mája. Znášajú 2-4, niekedy až 6 vajec. Doba inkubácie je 18-24 dní. Hniezdo mladí vtáci opúšťajú za 35-49 dní a potom sú ešte 2-6 týždňov kŕmený než sa úplne osamostatnia. Mladí vtáci sa sfarbením podobajú na samicu a pohlavie sa u nich dá zistiť len veľmi ťažko. Niekedy zvyknú hniezdiť aj dva krát za rok.